Herbatki dla dzieci – jakie będą najzdrowsze i nasmaczniejsze?

Niemowlęta nie potrzebują dodatkowych napojów. Mleko matki wystarcza im w zupełności. Starsze dzieci, zwłaszcza te, których dieta została już rozszerzona, powinny przyjmować określone ilości płynów. Głównym elementem diety maluszków powinna być oczywiście woda. Dla urozmaicenia można również podawać soki owocowe. Może być też herbatka dla dzieci.

Rodzaje herbatek dla dzieci

Branża żywności dziecięcej rozwija się w ogromnym tempie. Producenci są kreatywni i wciąż poszerzają ofertę napojów dla dzieci. Herbatki to duży dział tego sektora, dlatego warto, nim dokona się zakupu, sprawdzić, jaki wybór będzie najlepszy i najrozsądniejszy. Najpopularniejsze rodzaje herbatek dla dzieci to:

  • herbatki ziołowe: przeznaczone dla dzieci w każdym wieku, regulujące problemy trawienne (miętowa, koperkowa), łagodzące ból brzuszka (imbirowa), działające antyseptycznie (szałwiowa),
  • herbatki z suszu owocowego: smaczna i zdrowa forma napoju, pełna witamin, pochodzących z suszonych owoców (jabłkowa, ananasowa, truskawkowa), świetne na letnie upały, gaszą pragnienie i orzeźwiają (cytrynowa, limonkowa, hibiskus),
  • herbatki owocowe, granulowane: forma herbatek błyskawicznych, prostych w przygotowaniu (wystarczy zalać wodą), dostępne w wielu smakach,
  • herbata zielona, herbata czarna: przeznaczona dla dzieci po pierwszym roku życia, polecane ze względu na liczne, cenne składniki (związki fenolowe, katechiny, garbniki).

Jak przygotowywać i przechowywać herbatki dla maluszków?

Przygotowanie herbatki nie powinno nastręczać żadnej trudności. W trosce o ułatwienie życia rodzicom spora część herbatek dostępna jest w formie granulatu, który wystarczy zalać ciepłą wodą. Warto pamiętać, że tego typu herbatek nie należy już dosładzać. Herbaty ziołowe w saszetkach lub w formie sypkiej, należy parzyć zgodnie z zaleceniami producenta. Zwykle nie dłużej niż 2-3 minuty. Lekarze zalecają by herbatki dla dzieci były możliwie jak najmniej słodkie. Granulat należy więc rozcieńczać dużą ilością wody a inne herbaty dosładzać tylko w ostateczności. Herbaty bez cukru, najlepiej gaszą pragnienie dziecka. Przechowywanie herbatek powinno odbywać się zgodnie z normami higieny i bezpieczeństwa maluszka. Butelki powinny być dokładnie czyszczone, ze względu na powstający osad. Płyn powinien być wykorzystany w czasie do kilku godzin. Zaparzonych herbatek nie należy przechowywać dłużej niż jeden dzień. W sklepach dla dzieci dostępne są odpowiednie butelki i kubki, łatwe w czyszczeniu, kolorowe, wyprodukowane z użyciem atestowanych tworzyw.

Herbatki to świetny pomysł na letni skwar. Warto przyglądać się diecie dziecka i na jej podstawie ocenić jaki wybór będzie dla niego najodpowiedniejszy.